Seri İlan Hakkında

Seri ilan demek küçük kelime ilanları demektir. Küçücük puntolarla yayınlanır. Bunun sebebi bir gazete sayfasının baskı maliyetinin yüksek oluşundandır. Gazetelerin gelirlerinin reklam ve ilan olduğu düşünüldüğünde küçük seri ilanların büyük puntolarla yazılması beklenemez. Çünkü büyük puntolarla yazılacak olsa idi bir sürü gazete sayfası basılması gerekirdi ki bu da ticari ilanlara (çerçeveli reklamlara) yer kalmayacağı anlamına gelirdi. Gazete seri ilanlar için küçük puntolarla yazılan ve en ekonomik ilan verme biçimidir diye nitelendirebiliriz. Küçük ama çok da etkili bir duyuru şeklidir seri ilanlar. Seri ilanların Türkiye'deki öncüsü ise Hürriyet gazetesidir. Yurt dışındaki öncüsü ise the journal fransız gazetesidir. Seri ilanlar 1986′lı yıllarda ilan reklam literatürüne Hürriyet gazetesi ile girmiştir. İlk yıllarda tatmin edecek bir düzeyde olmamasına rağmen bir kaç sene içersinde başarıyı yakalayarak günümüze kadar süre gelmiştir. Seri ilanlar ulusal gazetelerden önce bölgesel yerel mahalli gazetelerde ilan edilir fakat dağıtım ağı yeterince kadar gelişmiş olayan mahalli gazetelerde geri dönüş almak oldukça zor idi. Çünkü yerel gazeteler sokaktaki "gazeteci çocuk"'un elinden satılırdı. Günümüzde ise her gazete bayisinde kolayca bulunabilmekte hatta ve hatta internetin medyada çığır açması ile anında internette de yayınlanmaktadır. Böylelikle daha geniş kitlelere ulaşıp hatta bölgesellikten çok ulusal ve dahada ileri gidecek olursak evrenselleşmiş bir ilan metodu olmuştur.

Seri ilanlarda ücretler kelime üzerinden hesaplanılarak yapılır. Hangi baskı bölgesinde yayınlanacak ise o bölgeye ait kelime fiyatı ile sizin vermek istediğiniz ilanın kelime sayısı çarpılır. Bulunan sonuç vermek istediğiniz o ilanın 1 yayınlık ücretidir. 2002-2003 yıllarında Seri ilanlar için Kampanya fikri ortaya atılmış gazete gelirleri daha da fazlalaştırılmıştır. Biz ajans olarak kampanyaya karşıyız. Karşı olmamızın nedeni de kelime ücreti mesela İstanbul'da 1 TL olması gerekirken şu an 4,50 TL gibi bir ücretle verilmektedir. Kampanyaya insanlara bağımlı kılmak da doğru değildir. Kampanyalı olarak verilen 2+2 yayınlık bir eleman ilanı yani toplamda 4 gün yayınlanacak. Ama şöyle bir dezavantaj sağlıyor. İlanın yayınlandığı 2.gün ilanı elamanınızı bulduğunuzdan dolayı iptal ettirmek istiyorsunuz, ilan iptal olabiliyor ancak geriye kalan 2 günlük ücreti iade alamıyorsunuz. Bunun sebebi en başta kampanyalı olarak verdiğiniz seri ilan. Haklı olarak da gazete yapmış olduğu kampanyanın kuralları gereği iade yapamıyor çünkü ajansların cari hesaplarına borç olarak zaten kaydetmiş oluyor. Kısacası bu konuda hem fikir meslektaşlarımızda muzdarip. Çünkü müşteri kazanmanın ve kazanılan müşterilerin devamlılığının sağlanmasının zor olduğu ticaret yıllarımızda hem müşteriyi üzüyor hemde ajansının ciddi anlamda maddi kaybına neden oluyor. Seri ilan Kelime fiyatlarının artık düşmesini ve kampanyaların kaldırılmasını ve seri ilan sayfalarının canlılığını görmeyi umut ediyoruz.

Seri ilan örneklerine gelince sağ tarafta seri ilan örneklerini bulabilabilirsiniz. Metinsel ve görsel örneklerimiz size bir fikir sağlayacağını umarız.